V.Ancīša Aknīstes bibliotēkā izstāde "Bārbijas un Keni latviešu tautastērpos"

V.Ancīša Aknīstes bibliotēkā izstāde "Bārbijas un Keni latviešu tautastērpos"

V.Ancīša Aknīstes bibliotēkā no 21.janvāra līdz 22.februārim apskatāma neparasta izstāde-"Bārbijas un Keni latviešu tautastērpos". Lelles atbraukušas no Zviedrijas. Leļļu tērpus darinājušas Marija Muzikante (1908-1999) un Dzidra Ciparsone (1920).

Latvijas vēstniecībā Zviedrijā, Stokholmā, kopš 2000. gada rudens ir apskatāma unikāla leļļu kolekcija. Marija Muzikante un Dzidra Ciparsone 20.gs. 70.gados ietērpa vairāk nekā 200 lelles latviešu tautastērpos.
Marija Muzikante (1908.-1999.) kopā ar vīru Hugo un dēlu Ēvaldu Zviedrijā ieradās, tāpat kā ap 5000 citi bēgļi no Latvijas. 20.gs. 70. gadu vidū pie viņas ciemojās Latvijā palikusī māsa, kura atveda suvenīru lellīti tautastērpā. Tas kļuva par pamudinājumu Marijai, un viņa nolēma apģērbt Bārbijas un Kenus latviešu tautastērpos. Marijai allaž patikušas lelles. Viņai mājās jau agrāk bija leļļu krājums no dažādām pasaules malām. Par pamatu savā darbā viņa izmantoja kādu grāmatu, kurā bija attēloti un aprakstīti latviešu tautastērpi. Viņa pievērsās katrai detaļai- galvasrotai, kreklam, jostai, apaviem. Dažām lellēm tika arī īsti mati- Marijas pašas un viņas mazmeitas.
Materiālu tautastērpu svārkiem un prievītēm, kas tika izmantotas jostu vietā, auda audēja Dzidra Ciparsone (1920). Dzidra, tāpat kā Marija, Zviedrijā ieradās 1944. gada nogalē.
Abas nolēmušas, ka darbs pie lellēm būs bez atlīdzības. Tās nebija domātas pārdošanai. Jāstrādā tā, lai „nākamajām paaudzēm būtu ko redzēt un zināt”. Dzidra katru gabalu audusi atsevišķi un sūtījusi to Marijai uz Stokholmu, kur tas ticis sašūts un pielāgots lelles augumam.
Pēc Marijas Muzikantes nāves viņas dēls Ēvalds un vedekla Sonja uzticēja lelles Latvijas vēstniecībai Stokholmā.
Latvijas vēstnieks Zviedrijā Gints Jegermanis par lellēm saka: “Mūsu leļļu stāsts ir tik aizkustinošs un dziļš. Tas krāšņi parāda latviešu ilgas pēc zaudētās dzimtenes, runā par vēlmi nodot gadsimtiem krātās tautas zināšanas nākamajām paaudzēm. Marija Muzikante un Dzidra Ciparsone radīja šo kolekciju laikā, kad reti kurš ticēja, ka Latvija jebkad atgūs neatkarību. Daudzie un dramatiskie stāsti par latviešu bēgļiem, kuriem 2.pasaules kara nogalē nācās pamest Latviju, par to, kāpēc šīs lelles tika ieģērbtas latviešu tautastērpos, saplūst kopā vienā neizsmeļamā vēstījumā- Latvijas tautas un zemes mīlestībā.”