1991.gada Barikāžu piemiņas pasākums Aknīstes vidusskolā

1991.gada Barikāžu piemiņas pasākums Aknīstes vidusskolā

1990.gada 4.maijā tika pieņemta deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. 1990.gadā neatkarību atjaunoja arī Lietuva un Igaunija. Bet PSRS režīms nebija apmierināts ar to, ka Baltijas valstis kļūst neatkarīgas. Tāpēc viņi plānoja nepieļaut valstu neatkarības tālāku attīstību. 1991.gada 13.janvārī, pēc uzbrukuma Viļņas Televīzijas torņa aizstāvjiem, Latvijas Tautas frontes vadītāji Dainis Īvāns un Romualds Ražuks Latvijas Radio aicināja Latvijas iedzīvotājus pulcēties Doma laukumā un būvēt barikādes un vajadzības gadījumā aizstāvēt Latvijas valstij svarīgus objektus. 

1991.gada 13.janvāris - ziemas aukstumā aizsākas Barikāžu laiks. Tas turpinās līdz 27.janvārim. Latvijas neatkarība jau bija atjaunota, tāpēc vajadzēja jauno valsti aizsargāt no ienaidniekiem. Latvijas valdība domāja, ka ienaidnieki uzbruks svarīgām vietām Rīgā. Pirmā barikāde tika uzcelta pie Latvijas Kara muzeja.

2020.gada 20.janvārī Aknīstes vidusskolas skolēni un skolotāji piedalījās atceres pasākumā, kurš bija veltīts 1991.gada barikāžu laika notikumiem. Skolēni skolas apkārtnē izgatavoja simboliskas barikādes, atcerējās laiku un vietu, kurās risinājās šie vēsturiskie notikumi.

1.un 2.klase simboliski aizsargāja Zaķusalu, kur atrodas Latvijas televīzija un televīzijas tornis,   3.un 4.klase izveidoja barikādi Nr.1. pie Latvijas Kara muzeja ēkas, 5.un 6.klase sargāja telefoncentrāli Dzirnavu ielā,  7.un 8.klase „aizstāvēja” Latvijas valdības ēku - Ministru kabinetu, bet 9.,10.un 11.klases skolēni simbolisko barikādi bija uzbūvējuši Vecrīgā, Jēkaba ielā pie LR Augstākās padomes (tagad Saeimas) ēkas.

Kopīgajai noskaņai bija tradicionālais ugunskurs, tēja un sarūpētie cienasti skolas pagalmā. Skolēni novērtēja iespēju darboties kopīgi, iepazīties ar vēstures notikumiem un vietām, mēģināja izjust barikāžu laika gaisotni . Pasākuma noslēgumā ar klusuma brīdi godinājām Barikāžu laikā, sadursmēs ar PSRS režīma kaujas vienību OMON, bojā gājušos cilvēkus - kino operatorus Gvido Zvaigzni un Andri Slapiņu, skolnieku Ediju Riekstiņu, milicijas darbiniekus, kuri glāba cilvēkus no apšaudes zonas - Vladimiru Gomanoviču un Sergeju Konoņenko, šoferi Robertu Mūrnieku, un vienu no barikāžu celtniekiem - Ilgvaru Grieziņu.

Bastejkalnā un pie tagadējās Saeimas ēkas Jēkaba ielā atrodas piemiņas akmeņi barikāžu dalībnieku atcerei.

Foto: S.Žagariņa .

Informācija: skolotāja M.Pērkone, direktores vietnieks audzināšanas jomā A.Ielejs