Aktualitātes » Jaunumi

Aizvadīts kārtējais izzinošais pārgājiens

 Foto (H. Punculis, U. Linarts)

Sestdienas, 3. novembra rītā pie Gārsenes pils notika pulcēšanās, lai dotos kopīgā pārgājienā. Pērn līdzīgā pārgājienā tika meklēts Dievidsusējas upes sākums, šoreiz pārgājiena galvenais mērķis bija atrast ģeoloģiskā urbuma vietu, kur 20. gs. 70. gados tika veikts ģeoloģiskais urbums. Urbumā aptuveni 1000 metru dziļumā konstatētas bagātīgas dzelzrūdas atradnes, taču ieguve netika sākta, jo pagaidām dzelzsrūdas ieguve šādos apstākļos nav rentabla. Teju katrs novada iedzīvotājs par šo urbumu būs dzirdējis, taču vien retais urbuma vietu ir redzējis klātienē.

            Kopumā pārgājienā devās 20 dalībnieki, tostarp gan vietējie iedzīvotāji, gan tālāki viesi. Laikapstākļi gājienam bija ideāli piemēroti, līdz ar to arī pārgājiena solis bija raits. Ceļā uz urbumu apskatījām arī pa ceļam redzamās viensētas, agrākās māju vietas un klausījāmies pasākuma gidu – Andra un Ulda – stāstus par šo ceļu gan no vēstures, gan sadzīves viedokļa, kas veiksmīgi papildināja gājiena garākos posmus.
            Sasniedzot robežu pārgājiens bija jāturpina “Aļņu masta” mežā, kur drīz vien arī atradām urbuma vietu. Šobrīd urbuma vieta apaugusi ar mežu, arī no mūsu pārgājiena dalībniekiem agrāk šo vietu redzējuši bija vien paši gidi. Šķiet, ka šis objekts būtu pelnījis lielāku atpazīstamību, jo valsts mērogā tas ir nozīmīgs un tieši dzelzrūdas atradņu dēļ Gārsene bieži tiek pieminēta gan skolas mācību grāmatās, gan masu medijos.
            Gājienu turpinājām gar valsts robežu, līdz sasniedzām tuvāko Latvijas Valsts Mežu ceļu. Atlikušo attālumu līdz pilij veicām pa ceļu, tur arī noslēdzām savu pārgājienu. Kopumā tika noieti aptuveni 17 kilometri. Pēc gājiena kopīgi ieturējām pusdienas pils pagrabā, kas pēc šādas pastaigas likās jo īpaši gardas. Izturīgākās gājiena dalībnieces pēc pārgājiena devās arī uz kroņu veidošanas darbnīcu, kas šajā dienā notika turpat pilī.
Pusdienu laikā tika apspriestas idejas nākamajiem pārgājieniem. Tajos noteikti gaidīsim vēl vairāk dalībnieku! Paldies savā un pārējo dalībnieku vārdā saku pārgājiena organizatoriem Uldim Linartam un Andrim Zībergam, un ceram, ka arī nākamos gados pārgājienu tradīcija turpināsies. Mūsu novadā ir vēl daudz, ko redzēt!
 
Haralds Punculis

 

 

Aknīstes novada interaktīvā karte
   
Latvijas Zaļais punkts
Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri
Nodarbinātības valsts aģentūra
Zemgales plānošanas reģions
Latvijas Reitingi