Aktualitātes » Jaunumi

Īsākajā naktī iedegtie ugunskuri izgaismos arī Mīlestības salu

 Diena arvien izaicina nakti . Tomēr tūlīt, naktī no 23. uz 24. jūniju saule triumfēs un ritēs jau īsāku ceļu.

Muiža aicina svinēt
Lietuviešu un latviešu tautas sveiks Jāņus, bet šajā naktī Ilzenbergas muižā aicinam kopā svinēt vasaras saulgriežus. Muiža atrodas Roķišķu rajonā un ir pie pašas robežas ar Latviju. No Ilges ezera esošās Mīlestības salas kaimiņus iespējams sasniegt ar roku, kuri, pēc Ilzenbergas muižas pārvaldnieka Gintara Bingela vārdiem, uz Līgo svētkiem apsolīja ierasties.
„Folkloras kvarteta „Kramiņi” vadītājas Vijas un mākslinieku no Elkšņiem Līgo svētku tradīciju apkopojumā- Ilzenbergas parkā un Mīlestības salā īsākās gada nakts rituāli, kad stāstījumi par mīlestību Līgo svētkos atdzims un kļūs par īstenību,” - apstiprināja G.Bingelis.
Kas ir svētki bez cienasta, īpaši, ja svētki ilgst visu nakti? Ilzenbergas muižas saimniecība pazīstama ar saviem ķimeņu sieriem, bez kuriem nav iedomājami Līgo svētki un ir neatņemama šo svētku sastāvdaļa. Lai vai kas, bet siers gan Līgo, gan Jāņu naktij pietiks.
Īsta  mīlestība
Ilges ezera apskalotā Mīlestības sala ietver  patiesu mīlnieku stāstu. Viena no senākajām leģendām sasniedz 19. gs vidu. Tajos laikos Ilzenbergas jaunieši Jāņus un citus svētkus bija ieraduši svinēt Ilges ezera salā, kur auga vecs ozols. Meitenes ticēja, ka tikai pie šī ozola puišu izteiktie mīlestības  vārdi būs mūžīgi, kā pats ozols. Tādēļ, bieži arī pašas vilināja puišus peldēt uz salu. Vecākie Roķišķu iedzīvotāji vēl šodien viens otram stāsta par latviešu jauniešu - vienkāršas meitenes Ilzes un bagāta zemnieka dēla  Kavoļūnu Jāņa mīlestību, kuri  satikšanās laikā ar laivu īrās uz Ilges ezera salu, tā slēpdamies no citu cilvēku acīm.
Tomēr visu mīlestības leģendu vajag dzirdēt tieši Mīlestības salā Jāņu naktī, jo tieši šajā naktī mīlestība iemājo klātesošo cilvēku sirdīs uz mūžīgiem laikiem.
Līgo svinības: kur un kad
Ilzenbergas muižā 23. jūnijā viesi gaidīti no plkst. 21.30 pie ziedu izdaiļotiem ieejas vārtiem un muižas parka teritorijā - blakus automašīnu stāvvietai.
Viesi pie vārtiem tiks laipni sagaidīti ar muižas saimnieka sieto ķimeņu sieru un miežu dzērienu.
Svētku dalībnieki uz Līgo - Jāņu svētkiem, nesdami lāpas un dziedādami, dosies uz Mīlestības salu. Vēlāk pie vecā ozola rituālās tradīcijas turpinās folkloras kvartets „Kramiņi” no Latvijas, tādēļ vasaras vidu svinēsim pēc latvju pusei raksturīgām tradīcijām.
Iepriekš pabrīdinām – būs lustīgi jādanco, tādēļ apaviem jābūt viegliem un ērtiem! Kad būsim jautri padejojuši, sadevušies rokās dosimies uz muižas saimnieka namu.
Iesakām neaizmirst lāpas – varēsiet doties nakts pastaigās Ilzenbergas parkā un, iespējams, pavērot sikspārņu dzīvi starp senatnīgajiem kokiem.

 

 

Aknīstes novada interaktīvā karte
   
Latvijas Zaļais punkts
Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri
Nodarbinātības valsts aģentūra
Zemgales plānošanas reģions
Latvijas Reitingi